środa, 16 sierpnia 2017

Podsumowanie wakcji w Polsce 2017

Przejechaliśmy ok 3 000 km w ciągu 23 dni

na paliwo wydaliśmy ok.                                  1 080 zł
opłaty za autostrady                                             117 zł
parkingi                                                                  74 zł
noclegi na kampingach i motelach                   1 900 zł
jedzenie                                                             2 218 zł
bilety wstępu                                                        500 zł
bilety na komunikację                                          218 zł

Opole, Zamek Moszna, Góra św. Anny, Amfiteatr

Dzisiaj zwiedzamy Opole. Spacerujemy uliczkami miasta









i szukamy Wieży Piastowskiej. Jest tak schowana, że nie możemy znaleźć do niej wejścia. Dopiero zapytany przechodzień doprowadza nas do niej.
Wieża jest pozostałością po Zamku Piastowskim zlokalizowanym na odrzańskiej wyspie Pasiece. Jest najstarszym w kraju zabytkiem architektury obronnej.  Wieża ma wysokość 35 m i można wyjść na jej szczyt. Oczywiście wykupujemy bilet i podziwiamy okolicę z jej szczytu.
















Opuszczamy Opole i kierujemy się do oddalonego o ok. 34 km Zamku Moszna. Najstarsza część zamku została wybudowana w XVIII w. potem w ciągu 200 lat dobudowano dwa skrzydła. Ma on 99 wież i 365 pomieszczeń.






 Weszliśmy też na jedną z wież skąd można, przy dobrej pogodzie zobaczyć takie widoki






Z Moszny udajemy się na Górę św. Anny. Zaglądamy do znajdującego się na jej szczycie sanktuarium






Wstępujemy też do znajdującego się niedaleko amfiteatru. W 1934 r. Niemcy przebudowali nieczynny kamieniołom wapienia na amfiteatr. Miał on 7 tys. miejsc siedzących i 20 tys. stojących  a ponad amfiteatrem powstało mauzoleum ku czci poległych w III Powstaniu Śląskim Niemców. Mauzoleum to wysadzono w 1945 r. i postawiono Pomnik Czynu Powstańczego ku czci polskich powstańców poległych tu podczas III Powstania Śląskiego w 1921 roku.




















wtorek, 15 sierpnia 2017

Książ

Opuszczamy Zajazd pod Chojnikiem i jedziemy zwiedzić zamek w Książu. Został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko - jaworskiego Bolka I Surowego. W 1648 r. przebudowano zniszczone umocnienia na tarsy ogrodowe w stylu francuskim a sam zamek przebudowano w stylu barokowym w latach 1705-1732. W czasie wojny zamek został splądrowany i zdewastowany, ale w 1974 rozpoczęto w nim prace renowacyjne.
Po przyjeździe okazuje się, że nie tylko my wpadliśmy na ten pomysł i kolejka do kas po bilet upoważniający zwiedzanie wnętrz jest bardzo długa.


rezygnujemy więc ze stania w niej i oglądamy zamek z zewnątrz.





Udajemy się też do Starego Zamku Książ, który znajduje się niedaleko nad przełomem Pałecznicy.
Wędrujemy malowniczymi ścieżkami i platformami








by po chwili dotrzeć do pozostałości sztucznych ruin z końca XVIII w. W latach 1794-1797 istniejące reszki ruin dawnego murowanego zamku z XIII w.przebudowano na romantyczne ruiny w celu inscenizacji średniowiecznego otoczenia wokół zamku Książ, a to co z nich zostało oglądamy dzisiaj.